Rewitalizacja

Informacja dotycząca udziału RSM „Jedność” z siedzibą w Bydgoszczy w programie Rewitalizacji m Bydgoszczy w latach 2007 – 2013.

 

Na podstawie Zarządzenia Prezydenta Miasta Bydgoszczy Nr 816/08 z dnia 5.12. 2008 r. RSM „Jedność” przygotowała i złożyła trzy wnioski w ramach ogłoszonego konkursu o możliwości ubiegania się o dofinansowanie prac termomodernizacyjnych budynków będących w zasobach Spółdzielni.

Komisja konkursowa powołana przez Radę Miasta zaopiniowała pozytywnie i wpisała dwa projekty naszej Spółdzielni na listę projektów miasta Bydgoszczy mogących ubiegać się o dofinansowanie w ramach ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski konkursu w RPO WK-P dla osi 7.1 pt „Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic miast”.

 

Beneficjentem jest RSM „Jedność”, którą w realizacji projektów reprezentuje Zarząd Spółdzielni w osobach:

Prezes Zarządu RSM „Jedność”        –   Marek Łudziński

Zastępca Prezesa Zarządu                  –   Robert Małkiewicz

Członek Zarządu – Główny Księgowy-  Romana Jagła

 

Instytucją Zarządzającą jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego z siedzibą w Toruniu, którego w realizacji projektów reprezentuje:

Marszałek Województwa                                             – Piotr Całbecki

Wicemarszałek Województwa                                     – Edward Hartwich

Dyrektor Departamentu Wdrażania RPO WK-P;    – Kamila Radziecka.

 

Koordynatorem jest Urząd Miasta Bydgoszczy, którego w realizacji projektów reprezentuje

Dyrektor Wydziału Rozwoju i Strategii Miasta p Izabela Szczesik- Zobek

 

Pierwszy projekt (na liście LPR m. Bydgoszczy oznaczony numerem 17) nosi tytuł: „ Projekt termomodernizacji budynków mieszkalnych przy ulicy Przodowników Pracy numer  2,4,6,8,10,16,18  oraz ulicy Wojska Polskiego 32,34,36 na osiedlu Kapuściska w Bydgoszczy” .

 

Wartość projektu:

 

Główne elementy składowe, wyróżniane fazy realizacji projektu, podprojekty itp.

 

Uzasadnienie realizacji projektu, zwłaszcza w kontekście jego wpływu na sytuację zdiagnozowaną w obszarze wsparcia, itp.

Prace termomodernizacyjne pozwolą wymienionej grupie budynków uzyskać zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w stosunku do dotychczasowego zużycia. Zmniejszenie zużycia energii cieplnej ma wpływ na ochronę środowiska poprzez mniejsze zużycie paliw, a co za tym idzie na mniejszą emisję szkodliwych dla atmosfery i otoczenia czynników. Planowana realizacja projektu spowoduje też podniesienie walorów estetycznych osiedli w postaci nowej elewacji budynków.

Powiązania z innymi projektami

Projekt powiązany jest rzeczowo z innymi projektami rekomendowanymi do realizacji w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Bydgoszczy na lata 2007-2013 na osiedlu Kapuściska. Realizacja projektów przyczynia się do kompleksowej rewitalizacji obszaru wsparcia jakim jest wskazane osiedle. Projekt  objęty jest dofinansowaniem z osi  7.1. RPO WK-P w ramach tzw. pomocy de minimis.

 

Podmiotem zarządzającym projektem jest Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jedność” z siedzibą w Bydgoszczy przy ulicy 62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej 6. Projekt jest monitorowany w zakresie realizacji wskaźników produktu i rezultatu w trakcie i po jego zakończeniu przez wnioskodawcę. W wyniku realizacji projektu po jego zakończeniu zostaną osiągnięte cele jakie założono we wniosku przez dłuższy niż 5 letni okres czasu. Okres używalności dla budynków mieszkalnych zakłada się na minimum 70 lat. To samo odnosi się do projektu wybudowania stanowisk postojowych, jako infrastruktura dla tych budynków. Ponadto projekt spełnia inne cele takie jak:

a) trwałość instytucjonalną – Spółdzielnia, jako zarządzający projektem powołana jest na czas nieograniczony. Istnieje od roku 1958. Posiada sprawnie funkcjonującą strukturę organizacyjną i doświadczoną kadrę zawodową w zakresie eksploatacji projektu po zakończeniu jego realizacji.

b) trwałość finansową – finansowanie projektu odbywa się ze środków własnych wpłacanych przez zamieszkałych członków na wyodrębniony fundusz remontowy. Wielkość środków jest wyliczona w stosunku do potrzeb tak, aby zagwarantować ciągłość posiadania gotówki i płynność realizacji projektu.  Ten sposób finansowania nie ulegnie zakończeniu po realizacji projektu, a jedynie może być zmieniona wielkość wpłat, co będzie wynikało z rzeczywistych potrzeb Spółdzielni po jego zakończeniu.

c) trwałość organizacyjną- zarządzanie produktami projektu po jego zakończeniu jest zagwarantowane Statutem, odpowiednimi regulaminami Spółdzielni i zapisami w księgach wieczystych gwarantującymi że Spółdzielnia jest właścicielem nieruchomości.

 

Drugi projekt ( na liście LPR m Bydgoszczy oznaczony numerem 16 ) nosi tytuł: „Projekt termomodernizacji budynków mieszkalnych przy ulicy Szpitalnej 1,3,5,7,9 Wojska Polskiego 22,24,26,28,30 Kombatantów 4,6,8,10,12, BBON 5, Generalska 2 ,Baczyńskiego 19 i budynków przy ulicy Spokojna 9/2, Kombatantów 14,16, BBON 4, Bełzy 39 oraz wybudowaniem parkingów samochodowych przy ulicy Kombatantów i Przodowników Pracy i modernizacją kompleksu rekreacyjnego przy ulicy Kombatantów/BBON na osiedlu Kapuściska w Bydgoszczy.  Etap II”.

Wartość projektu:

 

 

Opis projektu:

a)   W ramach etapu I wykonano prace termomodernizacyjne w 18 budynkach mieszkalnych, które polegały na wykonaniu docieplenia ścian zewnętrznych budynku metodą lekką-mokrą w systemie Ceresit lub Caparol. Dotyczy to budynków przy ulicy Szpitalnej 1,3,5,7,9, Wojska Polskiego 22,24,26,28,30, Kombatantów 4,6,8,10,12,BBON 5,  Generalska 2 i Baczyńskiego 19. Prace przy I etapie zrealizowane zostały w całości ze środków własnych Beneficjenta w okresie od roku 2009 do 30.11.2011. Etap I projektu nie jest objęty dofinansowaniem.

 

b)  W ramach prac objętych dofinansowaniem określonym we wniosku jako etap II zostały wykonane prace termomodernizacyjne w 5 budynkach mieszkalnych przy ulicy Kombatantów 14 i 16, BBON 4, Spokojna 9/2 i Władysława Bełzy 39. Zakres rzeczowy prac obejmował wykonanie docieplenia ścian zewnętrznych metodą lekką mokrą oraz inne prace remontowe związane z termomodernizacją takie jak: wymiana izolacji przeciwwilgociowej na balkonach i loggiach, wymianę stolarki okiennej na częściach wspólnych budynku itp.

 

c)  W zakresie projektu wykonano ponadto duży zakres prac inwestycyjnych na mieniu ogólnym Spółdzielni, które sfinansowano ze środków własnych Spółdzielni. Do tych prac zaliczamy między innymi wybudowanie dwóch parkingów dla samochodów osobowych ogólnodostępnych na gruntach Spółdzielni. Jeden parking przy ulicy Przodowników Pracy 10 na 18 stanowisk w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. Drugi, przy ulicy Kombatantów 2, na 101 stanowisk w tym 5 dla osób niepełnosprawnych. Ilość stanowisk postojowych wynika z wielkości działek przeznaczonych do realizacji projektu.

 

d)  W zakresie projektu wykonano ponadto modernizację terenów rekreacyjnych w postaci nowych alejek spacerowych, montażu 6 urządzeń do ćwiczeń typu fitness oraz placu ze stolikami do gier umysłowych. Realizacja projektu przyczyniła się do znacznej poprawy warunków zamieszkiwania w osiedlu mieszkaniowym Kapuściska w Bydgoszczy, co było jego podstawowym celem.

 

Uzasadnienie realizacji projektu, zwłaszcza w kontekście jego wpływu na sytuację zdiagnozowaną w obszarze wsparcia, itp.

 

Realizacja tego etapu projektu przyczyniła się do zasadniczej poprawy warunków zamieszkiwania na osiedlu. Poprzez realizację termomodernizacji budynków nastąpiło zakładane zmniejszenie zużycia energii cieplnej przez indywidualne gospodarstwa domowe, co ma zasadniczy wpływ na wydatki budżetowe rodzin. Zmniejszone zużycie energii cieplnej wiąże się z mniejszym zużyciem paliw i energii do jej wytworzenia a to z kolei przekłada się na mniejszą emisję pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery.  Ważnym czynnikiem przy realizacji termomodernizacji jest poprawa walorów estetycznych budynków w wyniku nowych kolorowych elewacji.

Natomiast realizacja w ramach tego projektu dodatkowych budowli w postaci wybudowania 2 parkingów dla samochodów osobowych w sumie na 119 stanowisk postojowych, miała na celu poprawę braku dostatecznej ilości miejsc do parkowania w osiedlach. Obecnie samochody z powyższych powodów są parkowane często na chodnikach i terenach zielonych, co powoduje duże koszty napraw zniszczeń tych elementów terenu i pogorszenie estetyki osiedli.

 

Z kolei ujęta w projekcie i wykonana modernizacja terenów rekreacyjnych jest spełnieniem oczekiwań wobec dużego zapotrzebowania na takie miejsca na osiedlach, a pośrednio wpływa również na poprawę nastrojów i zdrowia mieszkańców.

 

Główne elementy składowe, wyróżniane fazy realizacji projektu, podprojekty itp.

 

 

Podmiot zarządzający i sposób realizacji projektu:

 

Podmiotem zarządzającym projektem jest  Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jedność”. Projekt będzie monitorowany w zakresie realizacji przedstawionych wskaźników produktu i rezultatu w trakcie i po jego zakończeniu przez wnioskodawcę.

Odpowiedzialnym za powyższe będzie Zarząd Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Jedność” z siedzibą w Bydgoszczy przy ulicy 62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej 6

Termin rozpoczęcia realizacji projektu rok 2009.

Termin zakończenia realizacji projektu 31 07.2013 r.

Projekt, po jego zakończeniu będzie realizował cele, jakie założono we wniosku przez okres nawet dłuższy niż 5 lat. Okres używalności dla budynków mieszkalnych zakłada się na minimum 70 lat. To samo odnosi się do projektu wybudowania stanowisk postojowych, jako infrastruktura dla tych budynków.

 

Ponadto projekt spełnia inne cele takie jak:

 

a) trwałość instytucjonalną – Spółdzielnia, jako zarządzający projektem powołana jest na czas nieograniczony. Istnieje od roku 1958. Posiada sprawnie funkcjonującą strukturę organizacyjną i doświadczoną kadrę zawodową w zakresie eksploatacji projektu po zakończeniu jego realizacji.

 

b) trwałość finansową – finansowanie projektu jest ze środków własnych wpłacanych przez zamieszkałych członków na wyodrębniony fundusz remontowy. Wielkość środków jest wyliczona w stosunku do potrzeb tak, aby zagwarantować ciągłość posiadania gotówki i płynność realizacji projektu.  Ten sposób finansowania   nie ulega zakończeniu po realizacji projektu, a jedynie może być zmieniona wielkość wpłat, co będzie wynikało z rzeczywistych potrzeb Spółdzielni po jego zakończeniu.

 

c) trwałość organizacyjną – zarządzanie produktami projektu po jego zakończeniu jest zagwarantowane Statutem, odpowiednimi regulaminami Spółdzielni i zapisami w księgach wieczystych gwarantującymi że Spółdzielnia jest właścicielem nieruchomości.

 

Uzupełnieniem do informacji jest kilka zdjęć pokazujących efekty rzeczowe osiągnięte po zakończeniu realizacji zadania oraz wygląd tych samych budynków przed i po realizacji projektu.

 

Osoba odpowiedzialna za przygotowanie projektów ze strony Beneficjenta i      mogąca udzielać informacji na temat projektu:

 

 

Podstawą realizacji projektu w RSM „Jedność“ jest Uchwała Zarządu numer 597/08 z dnia 17.12.2008 r.

nowe place do rekreacji

teren przed modernizacją

parking ulica Przodowników Pracy

parking ulica Kombatantów

Bełzy 39 przed dociepleniem

Bełzy 39 po dociepleniu

BBON 4 przed remontem

BBON 4 po dociepleniu

Kombatantów 16 przed remontem

Kombatantów 16 po remoncie

Kombatantów 14 przed remontem

Kombatantów 14 po remoncie

 

Godziny otwarcia

Poniedziałek, Środa, Czwartek: 7:00 - 15:00

Wtorek: 7:00 - 17:00

Piątek: 7:00 - 13:00

Dyżury

  • RADA NADZORCZA - każdy drugi wtorek miesiąca w godzinach 15:30 do 16:30 - Harmonogram
  • ZARZĄD SPÓŁDZIELNI - wtorki od 14:00 do 16:30 po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod numerem 52 36-14-454
  • Radca Prawny jest dostępny dla Członków Spółdzielni po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod numerem 52 36-14-454

Address

Ul.62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej 6
85-825 Bydgoszcz

CENTRALA 52 36-14-410

SEKRETARIAT 52 36-14-454

e-mail: sekretariat@rsmjednosc.pl

RADA NADZORCZA e-mail: radanadzorcza@rsmjednosc.pl